Słów kilka o obróbce wibrościernej


CYTAT:

"Mieć fantazję nie znaczy cos sobie wymyślać. To znaczy tworzyć coś z tego co istnieje.”

- Tomasz Mann

Dążenie do perfekcji - uzyskania wspaniałego efektu przy minimalnym zaangażowaniu nakładów finansowych i pracy rąk ludzkich skłania do pochylenia się nad procesem obróbki wibrościernej. Proces ten bywa również znany pod nazwą bębnowanie,gratowanie wibrościerne czy trowalizacja. Detale, otrzymane m. in. w procesach odlewania, cięcia laserowego lub powstające z wykorzystaniem coraz popularniejszych technologii przyrostowych czyli tzw. druku 3D, posiadają ostre krawędzie.

Elementy, których brzegi nie zostaną odpowiednio obrobione często utrudniają montaż, obniżając walory estetyczne przedmiotu. Zdarza się też, że brak właściwego wykończenia powierzchni, utrudnia a nawet uniemożliwia dokładne porycie farbą, czy stwarza problemy przy obróbkach galwanicznych.

W zależności, od dalszego przeznaczenia detalu, można go poddać następującym procesom:
• Szlifowanie (gratowanie) - prowadzi do wyoblenia ostrych krawędzi,
• Polerowanie - wykończenie, prowadzi do uzyskania lustrzanego połysku.

Dalsza obróbka (malowanie proszkowe, pokrycie galwaniczne, czy pozostawienie detalu) określa, czy należy zastosować procesy jednoetapowe (szlifowanie), czy dwuetapowe (szlifowanie, a następnie polerowanie).



Firma ROWIMA proponuje wsady do obróbek wibrościernych, które można zobaczyć poniżej.

Niektóre, wyjątkowo wymagające materiały, zmuszają nas do włączenia do procesu past wspomagających obróbkę. Decyzję o tym podejmujemy po wcześniejszym, dokładnym zapoznaniu się z tematem.

Każdy nasz Klient może liczyć na wsparcie technologiczne, pomoc w doborze kształtek płynów oraz past.

Środki produkowane przez Firmę ROWIMA są bezpieczne i biodegradowalne.

W wyniku obróbki w luźnych kształtkach (bębnowania, gratowania, polerowania) powstają ścieki. Wykorzystując jednak odpowiednie preparaty (flokulanty) możemy oczyścić wodę co pozwala pracować z nią w obiegu zamkniętym. Oszczędzamy dzięki temu wodę oraz inne środki użyte w procesie.

To z kolei przekłada się na ochronę środowiska, które powinniśmy przekazać przyszłym pokoleniom w jak najmniej naruszonym stanie.



Iwona Bugalska-Rosiak